ارسال

اعتراض به کشتار جنایتکارانه سیاهان از طرف ستاره مشهور فوتبال آمرکایی


فریدون ناظری

2017-10-17 | ۱۳۹۶-۰۷-۲۵

مقدمه: بورژوازی ایالات متحده و دولت ها و سیاستمداران آن، بویژه در سالهای پس از جنگ دوم جهانی، گاه مدعی میشدند که خدا آمریکا را آفریده تا تامین کننده و محافظ آزادی و دموکراسی در جهان باشد. در پرتو چنین ادعایی بورژوازی و کابینه های آمریکا مرتکب جنایاتی گسترده و تکان دهنده شدند. آنها با همین شعارهای تو خالی به استثمار کارگران داخل و خارج، غارت منابع جهان و راه انداختن جنگها و کودتاهای بسیار و راه انداختن جنگ سرد پرداختند. جرج دبلیو بوش پسر، رئیس جمهور وقت آمریکا، در کنار پخش دروغ پیرامون وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق حمله به این کشور در 2003 میلادی را به بهانه صدور آزادی و دموکراسی به آن کشور توجیه کرد. اکنون پرچم و سرود "این فرستادگان خدا" به اعتراض به جنایات نهادینه در پلیس اینکشور علیه سیاهان و رنگین پوستان مورد بی احترامی قرار گرفته است. نوشته کوتاه زیر به این امر مهم می پردازد که نیروهای سوسیالیست و چپ ایرانی به غفلت از کنار آن گذشته اند.

کالین کاپرنیک Colin Kaepernick ، ستاره نامور فوتبال آمریکایی در بازی پیش فصل 2016 به اعتراض به کشتار سیاهان توسط پلیس به هنگام پخش سرود ملی آمریکا از جایش برنخاست. این اقدام ستایش انگیز و بسیار شجاعانه او او از طرف نیروهای راست مورد سرزنش و از جانب نیروهای ازاده و چپ وسیعا مورد تقدیر و از جانب صدها ستاره فوتبال مورد حمایت و تقلید قرار گرفت. بازیکنان و تیمهای دیگری نیز از این اقدام او تبعیت کردند. رادیو آلمان طی مطلبی که در 25 سپتامبر و تحت عنوان " اعتراض ورزشکاران آمریکا به توهین‌های ترامپ" پخش کرد نوشت:

"هنرمندان بزرگی چون استیوی واندر و همچنین قهرمانان جنگی آمریکا همبستگی خود را با معترضان سیاه پوست آمریکا اعلام کرده‌اند. کهنه سربازان آمریکایی در بیانیه‌ای در این باره اعلام کرده‌اند: «حق اعتراض ورزشکاران و همه شهروندان آمریکا حقی است که ما تضمین کرده‌ و گفته‌ایم که با جان خود از آن دفاع خواهیم کرد.

لبران جیمز، بسکتبالیست سرشناس آمریکایی، که در سال ۲۰۰۴ در سن ۱۹ سالگی جایزه بهترین بازیکن جوان سال اتحادیه ملی بسکتبال (NBA) را از آن خود کرد، با مخالفت با اقدامات ترامپ او را یک "ولگرد" خواند. او دلیل چنین توصیفی را دعوت نشدن تیم برنده بسکتبال آمریکا به کاخ سفید از سوی ترامپ خوانده است."

در یک آمار گیری نمونه 42 درصد از آمریکائیان افریقایی تبار گفتند که کالین را "خیلی" دوست دارند. او در یک مصاحبه اقدام خود را چنین توجیه کرد:

"من به افتخار پرچم کشوری خبردار نمی ایستم که سیاه پوستان و رنگین پوستان را سرکوب میکند. مسئله اخیر برای من از فوتبال مهمتر می باشد. این خودخواهی خواهد بود اگر من این موضوع را نادیده بگیرم. در حالیکه جنازه قربانیان در خیابان افتاده به قاتلین بجای مجازات مرخصی با حقوق داده میشود. ... من برای اینکار از کسی اجازه نمی گیرم و خواهان تایید از جانب کسی نیز نیستم. من به دفاع از مردمی برمیخیزم که سرکوب میشوند. ... اگر آنها تمام افتخارات فوتبال را از من بگیرند مهم نیست، زیرا من از چیزی دفاع کرده و خواهم کرد که برحق است."

از آنجا که اقدام کالین در گرماگرم انتخاب ریاست جمهوری و رقابت بین هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ انجام گرفت در مصاحبه ای از او پرسیدند که آیا اقدامات او در خدمت کمپین هیلاری نیست. او به طرزی هوشیارانه جواب داد:"شما شخصی دارین به نام هیلاری که بچه های سیاه و نوجوانان سیاه رو غارتگران قهار نامیده. شما دونالد ترامپی دارین که علنا نژاد پرسته. دلیلی نداره من از کسانی دفاع کنم که کارهای غیرقانونی انجام داده ن. راستش اگه کس دیگه ای به غیر از من این مواضع رو داشت الان جاش تو زندان بود. خوب، این مملکت به طور واقعی از چی دفاع میکنه؟" (1)

واشنگتن تایمز در 29 سپتامبر نوشت که بنیاد کالین کاپرنیک علاوه بر 900 میلیون دلاری که تاکنون به گروههای "ضد جنایات پلیس" کمک کرده 25 هزار دلار هم به گروه "اقدام مستقیم" اختصاص داده که مقاومت در برابر جنایات پلیس را سازمان می دهد.

در سپتامبر 2017 دونالد ترامپ، رئیس جمهور نژاد پرست آمریکا در تویتر خود نوشت هرکدام از تیم های "لیگ ملی فوتبال" که به هنگام بر افراشتن پرچم و نواختن سرود ملی آمریکا خبردار نایستد باید اخراج شوند. بسیاری از اعضای تیم های 31 گانه عضو لیگ به اعتراض به این اظهارات به هنگام مراسم ها یا در رختکن ماندند و یا بازو در بازو افکنده و روی زانوی خود نشستند. روزنامه گاردین در شماره 24 سپتامبر طی گزارشی تحت عنوان: "کالین کاپرنیک برنده شد." مطالبی نوشت که من مهمترین ترین آنها را نقل به معنی میکنم.

ترامپ آن فوتبالیست هایی را "حرامزداده" خواند که به عنوان اعتراض به هنگام به اهتزاز درآوردن پرچم و نواختن سرود ملی آمریکا در مسابقات خبردار نمی ایستند. اصطلاح "حرامزاده ها"، که ادای آن از رئیس جمهور آمریکا انتظار نمی رفت و کلا لحن نامناسب او بحث های زیادی برانگیخت .

گاردین در ادامه نوشت که به این ترتیب بحث پیرامون تبعیض و ستمگری علیه سیاهان سراسری شد و این چیزی بود که کالین میخواست.

کالین، که خود را چپ میخواند، در یک مصاحبه گفت:

"در 21 سالگی به لیگ ملی فوتبال پیوستم. در آن زمان از عملیات ها و اقدامات پلیس نفرت داشتم، اما کارهای خشونت آمیز را به این و آن فرد پلیس نسبت میدادم. نمیدانستم که چه نیروهایی پشت این اقدامات جنایتکارانه خوابیده اند. اکنون و پس از مطالعات چندی پی بردم که اقدامات پلیس سیستماتیک بوده و توسط سازمان ها و "سفید های برتر" حمایت میشود."

نوشته اند کالین، که از مادری سفید و پدری سیاه، زاده شده تحت تاثیر جنبش "زندگی سیاهان مهم است" می باشد. بعد از بحران عمیق نظام سرمایه داری، که از سرمایه مالی شروع شد و هنوز ادامه دارد حرکت جامعه آمریکا به چپ سرعت گرفته و این امر در سه جنبش خود را نمایانده است. جنبش "اشغال وال استریت"، جنبش حمایت از برنی ساندرز و جنبش "زندگی سیاهان مهم است". این جنبش ها، که عمدتا مطالبات سوسیال دموکراتیک دارند، می توانند هموار کننده راه غلبه سوسیالیسم علمی برای ناراضیان ضد سرمایه و ضد دولت امپریالیستی آمریکا باشند و به همین جهت مونیتور کردن آنها برای سوسیالیست ها خیلی مهم است.

اکتبر 2017

***

(1) تا اینجا نقل قول ها از مقاله زیر ترجمه شد:

Professional football quarterback Colin Kaepernick protests US police killings

By Alan Gilman

30 August 2016

آخرین مطالب