ارسال

جمهوری اسلامی در تنگنا


جهان امروز

2017-04-04 | ۱۳۹۶-۰۱-۱۵

به گزارش رویترز، جرج متیس، وزیر دفاع آمریکا، که روز جمعه ۳۱ مارس/ ۱۱ فروردین 95 در یک کنفرانس خبری مشترک در لندن با همتای بریتانیایی خود، مایکل فالون، حضور یافته بود، در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره سخنان پنج سال پیش خود – که ایران را بزرگ ترین تهدید علیه ایالات متحده خوانده بود- گفت: "آن زمان که درباره ایران این حرف را زدم، رئیس مرکز فرماندهی آمریکا (سنتکام) بودم و ایران اصلی‌ترین صادرکننده تروریسم بود. صادقانه [بگویم] اصلی‌ترین دولتی بود که از تروریسم حمایت می‌کرد و این رفتارش را کماکان ادامه می‌دهد."

نامبرده در اینجا از سیاست جدید کابینه ترامپ دفاع می کند که جمهوری اسلامی را صادر کنده تروریسم و باعث بی ثباتی منطقه خوانده است. رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز 30 مارس 2017 در آنکارا و ضمن دیدار با اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، همین موضع گیری را تکرار کرد.

کابینه ترامپ به سیاست سنتی جمهوریخواهان، که پشتیبانی تام و تمام از پادشاهی عربستان در شرایط جدید می باشد، بازگشته است. جزئیات این سیاست، که مقبول کلان سرمایه داران در آمریکا می باشد و در 1973 توسط هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه کابینه ریچارد نیکسون اتخاذ گردید به شرح زیر است:

جیم ریکاردز (Jim Rikards)، مشاور مالی سیا و پنتگون، در مصاحبه با استیو مایرز (Steve Meyers)، در برنامه (Money Morning) (1) گوشه هایی از این سیاست را توضیح می دهد. او یادآوری می کند که در 1973 (آخرین جنگ اعراب و اسرائیل) قیمت نفت دو دلار در هر بشکه بود. در اواخر دهه هفتاد این قیمت به 12 دلار در هر بشکه بالغ شد و اقتصاد و زندگی مردم غرب را دچار تکان بزرگی کرد. ریچارد نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا، وزیر امور خارجه اش را به عربستان فرستاد تا از پادشاهی عربستان بخواهد:

الف: میزان تولید نفت و صادرات آنرا با منافع آمریکا هماهنگ سازد؛

ب: ذخیره پولی نفت دلار باشد.

ج: حکومت آمریکا امنیت کامل پادشاهی عربستان و حاکمیت آنرا تضمین کند و در این رابطه تمام سلاح های مورد درخواست پادشاهی عربستان را به آن بفروشد (و به این طریق دلارهای نفتی را به آمریکا برگرداند) کیسنجر در ضمن به حاکمین وقت عربستان یادآوری کرد که در صورت عدم قبول سیاست های دیکته شده نیروهای نظامی آمریکا چاه های نفت را اشغال و فروش و صدور نفت کشور را سازمان خواهند داد.

در این شکی نیست که شیوخ عربستان بدون این تهدید هم شروط امپریالیسم آمریکا را می پذیرفتند.

مشاور سیا در همین مصاحبه می گوید که کابینه اوباما با قبول برجام از پشت به پادشاهی عربستان ضربه زد. او می گوید پس از آن حکومت سعودی به چین نزدیک شد و بیشترین نفت را به این کشور فروخت. او هشدار می دهد که اگر پادشاهی عربستان سیاست پترودلار را رها سازد و از چین (یوان) و یا حتی (یورو) بگیرد برای اقتصاد آمریکا فاجعه خواهد بود. لازم به یادآوری است که چین اخیرا در جریان سفر «ملک سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان به پکن قراردادهایی به ارزش ۶۵ میلیار دلار با این کشور امضا کرد که یکی از آنها راه اندازی کارخانه ساخت و تولید هواپیماهای تهاجمی بدون سرنشین (پهپاد) است.

سیاست راست ترین جناح حزب جمهوریخواه، که مجالس نمایندگان و سنا (یعنی کنگره) و قوه مجریه را در دست دارد توقعاتی از جمهوری اسلامی دارد که با منافع پادشاهی عربستان و حکومت نژاد پرست اسرائیل تطابق کامل دارد. این سیاست را می توان چنین خلاصه کرد:

1 - رژیم سرمایه داری و اسلامی تحمیل شده بر مردم ایران باید از تحریک و پشتیبانی شیعیان مخالف حکومت عربستان و شیخ نشین های نگهبان چاه های نفت در منطقه و بویژه حوثی ها در یمن دست بردارد.

2 - تمام حمایت و کمک های خود به حزب الله لبنان، حماس و سایر اسلامیون فلسطینی را متوقف سازد.

3 - نفوذ خود در افغانستان، عراق و سوریه را با استراتژی و سیاست های آمریکا در منطقه همآهنگ سازد.

حکومت امریکا، گرچه به دلیل افول اقتصادش، که در خطر یک بحران عمیق تر از گذشته قرار دارد، فضای اعتراض آمیز توده ای در داخل و شکست های نظامی و سیاسی در افغانستان، عراق، سوریه و لیبی ضعیف گردیده، ولی هنوز به لحاظ سیاسی و اقتصادی نیرومندترین کشور دنیاست. در مقابل رژیم اسلامی سرمایه در ایران به دلیل بحران های همه جانبه اش روز به روز ضعیف تر و در نزد کارگران و مردم زحمتکش منفورتر می شود. اینکه چنین رژیمی علیرغم پناه بردن به دولت های چین و روسیه تا چه مدت بتواند سیاست های کنونی در خاورمیانه را به پیش برد مورد بحث این نوشته مختصر نیست. اما لازم است فعالین کارگری و فعالین سایر جنبش های مخالف جمهوری اسلامی در این رابطه به نکاتی توجه کنند که در زیر می آید:

1 - سیاست دولت آمریکا و تحریم های اخیر آن در جهت رام کردن جمهوری اسلامی و کمک به تقویت اصلاح طلبان و اعتدالیون در مقابل باند سپاه - خامنه ای طرح ریزی شده و در مقابل کارگران و کمونیست ها پشتیبان جمهوری اسلامی باقی خواهد ماند.

2 - سیاست کنونی دولت آمریکا طبعا باند سپاه - خامنه ای را تضعیف میکند. اما همین سیاست در جهت تقویت یگانگی در داخل حکومت به کار گرفته شده و از آن جهت منحرف کردن افکار عمومی در داخل استفاده خواهد گردید. لازم است این مسایل در محاسبات فعالین کارگران و نیروهای خواهان سرنگونی جمهور اسلامی گنجانده شود.

***

(1) این مصاحبه در 27 آگوست 2014 روی یو تیوب پست شده است

آخرین مطالب