ارسال

راهپیمایی اربعین کربلا نمایشی برای پوشاندن مشکلات رژیم


2017-11-12| ۱۳۹۶-۰۸-۲۱

در روزهای گذشته برخی از رسانه ها بویژه رسانه های وابسته به جمهوری اسلامی تبلیغات وسیعی را در رابطه با مراسم راهپیمایی اربعین به سوی کربلا راه انداخته بودند. رژیم به مثابه یک پروژه مهم به سازماندهی همه جانبه این نمایش مشغول بود. همه ارکان نظام برای بهره گیری از این فرصت دست به کار شدند. خامنه ای روز ١٥ آبان در جمع دانشجویان بسیجی به مدح و ثنای این نعمت افتاد و گفت " این هم یکی از حوادث بسیار برجسته‌ای است که خدای متعال منّت گذاشته بر ما و این حادثه را برای ما خلق کرده است." دولت، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری را روانه کربلا کرد. او تحت عنوان شرکت در راهپیمایی، مقدمات اجرایی این نمایش سیاسی دیپلماتیک را در هماهنگی با دولت عراق فراهم کرد. وزیر راه و ترابری نیز به فرودگاهها دستور داد که برای مسافران اربعین تسهیلات بیشتر قائل شوند و یا اتوبوسهای کافی و مجهز برای حمل مسافران دیگر فراهم شود. شهرداری تهران قبلأ اعلام آمادگی کرده بود که علاوه بر بودجه ٤٠ میلیارد تومان سالانه " ستاد اربعین " امسال با کمال میل مبلغ پنج میلیارد تومان دیگر نیز به این ستاد اختصاص داد. شهرداری مزد میلیونی ٥٦ هزار مداح مرد را هم پرداخت کرد. وزارت اطلاعات نیز سهم خود را دراین پروژه با گماردن سی هزار مأمور امنیتی به کار محافظت از مراسم اربعین ادا کرد. ادعا شد بیش از دو میلیون نفر دراین راهپیمایی شرکت کردند.

واقعیت این است که هدف این جار و جنجال و صَرف این بودجه کلان مالی تنها اجرای مراسم مذهبی نبوده و نیست. بلکه تلاشی است جهت پاس دادن معضلات و بحرانهای عمیق داخلی و خارجی که جمهوری اسلامی با آن روبرو می باشد. این واقعیت در محتوای صحبتهای خامنه ای و سایرمقامات دولتی و نظامی رژیم، کاملا مشهود بود.

خامنه ای به تبعیت از سَلَف خود خمینی که می گفت "جنگ نعمت الهی است"، جنگ کربلا را تقدیس می کند و می گوید " خداوند منَت گذاشته بر ما که این حادثه را برای ما خلق کرده است. ما این را نداشتیم، هیچی نداشتیم." جمهوری اسلامی درآغاز به قدرت رسیدنش برای سرکوب انقلاب با مشکلات زیادی روبرو بود، شروع جنگ ایران و عراق برایش نعمتی بود که به بهانه آن به سرکوب و کشتار توده های مردمی بپردازد که انقلابشان را غصب کرده بود. اینک راهپیمایی کربلا برای خامنه ای و رژیم نعمتی است که خدا برایشان آفریده تا بلکه بتوانند با آن بر مشکلاتشان غلبه کنند. او در این سخنرانی کوتاه نتوانست نگرانی خود را از اوضاع نابسامانی که رژیمش درآن قرار گرفته پنهان کند و هدف از راهپیمایی کربلا را به این شکل بیان کرد. " ...این اجتماعات باید عزم همگان را ثابت و استوار کند و مهم است که در این مسیر تحت تاثیر ناهمواری‌ها و دشواری‌ها قرار نگیریم. ". این آن نگرانی اصلی رژیم است که مردم تحت تأثیر مشکلاتی که زندگیشان را فلج کرده قرار نگیرند. از قرار معلوم زندگی سخت تری درآینده در انتظارشان است.

دراین میان برای رساندن پیام اهداف نظامی این راهپیمایی، سپاه پاسدران نیز به عنوان یک حزب پادگانی ابراز وجود کرد و اطلاعیه ای منتشر نمود که درآن بر اهمیت راهپیمایی به عنوان نمادی از قدرت جهان اسلام تاکید کرده است.

نشریات وابسته به جناح های مختلف در تأیید و در راستای اهداف سیاسی رژیم، به تقدیس این حرکت پرداختند. در سرمقاله یکی از شماره های روزنامه اصلاح طلب اعتماد به وضوح ترس ونگرانی رژیم از این اوضاع مشهود بود. این روزنامه نوشت: "اکنون ضروری است که شیعیان قدرت خود را به خصوص در منطقه نشان دهند. برگزاری چنین مراسم باشکوهی هم پیامی بین‌المللی و هم پیامی به منطقه دارد. مراسم اربعین به تقویت هژمونی ایران در منطقه کمک می‌کند. زیرا از طریق رسانه‌ها در تمام دنیا منعکس می‌شود ونشان می دهد مردمی که دراین پیاده‌روی حاضرند اگر اتفاقی هم در منطقه رخ بدهد در صحنه حاضر هستند." این است آن هدف اصلی رژیم از انجام راهپیمایی که برایش میلیاردها تومان خرج می کند.

هزینه کلان این نمایش را جمهوری اسلامی در حالی از مال و ثروت مردم پرداخت می کند که مردم ایران به لحاظ اقتصادی و معیشتی در وضع اسفباری به سرمی برند. فقر و بیکاری و گرانی رمقی برای مردم کارگر و زحمتکش باقی نگذاشته است. دستمزد چهاربرابر زیر خط فقر، وجود بیش از هشت میلیون بیکار، وجود هزاران انسان که برای سیرکردن شکم و دیگر احتیاجات روزانه مجبور به فروش اعضای بدن یا تن فروشی می شوند، وجود میلیونها کودک کار وخیابان، گوشه ای از معضلاتی است که رژیم اسلامی برای مردم ایران بوجود آورده است. رژیم ضد انسانی جمهوری اسلامی بجای اینکه درفکر حل این مشکلات و تأمین معیشت مردم باشد، ثروت و دارائیهاشان را در جهت تداوم حاکمیت خود در راهپیمایی کربلا و تأمین کل هزینه های حزب اله لبنان و در جنگ جنایتکارانه سوریه و یمن هدر می دهد. در تقویت سپاه پاسداران و تأمین تسلیحات و گسترش ارگانهای سرکوب و جاسوسی هزینه می نماید.

برای نجات از این زندگی پرمخاطره که جمهوری اسلامی و دیگر حکومتها و گروههای اسلامی سرمایه داری برای مردم بوجود آورده اند، راهی جز به زیر کشیدن این حکومت ضد مردمی از قدرت دریک خیزش متشکل و سازماندهی شده توسط کارگران و توده های مردم زحمتکش متصور نیست.

آخرین سخن روز