ارسال

شبکه های اجتماعی معضل امنیتی حکومت اسلامی


2017-04-26 | ۱۳۹۶-۰۲-۰۶

در چند روز گذشته مقامات امنیتی و قضایی حکومت با تهدید های مکرر و دادن هشدارهای جدی و انجام اقداماتی نگرانی حاکمیت را از بروز خیزش عمومی درایران نشان دادند. به بهانه اول ماه مه به دستگیری و تشدید اعمال فشار بر فعالین کارگری و فعالان سیاسی می پردازند. به بهانه نزدیک شدن به نمایش انتخابات نیز به دستگیری روزنامه نگاران و فعالان مدنی و مدیران شبکه های اجتماعی در فضای مجازی پرداخته اند و بعضی از شبکه های اجتماعی ازجمله تلگرام را فیلترکرده اند. دستگاههای امنیتی وسرکوبگر وابسته به سپاه پاسداران و قوه قضائیه این اقدامات را مستقلا و حتی بدون هماهنگی با وزارت اطلاعات و سایر مقامات و نهادهای سرکوبگر دولت انجام داده اند. مقامات سپاه پاسداران و قوه قضائیه رژیم نگرانی شدید خود را از بدتر شدن اوضاع امنیتی در ایران بروز داده اند.

روز شنبه دوم اردیبهشت محمد جعفر منتظری دادستان کل کشوراعلام نمود که با تأئید قوه قضائیه شبکه پیام رسان تلگرام را مسدود کرده اند. او در توضیح این اقدام گفت "تمام دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی و انتظامی نظرشان این است که سیستم تماس صوتی تلگرام برای کشورخطرامنیتی دارد. آنچه اینک برای ما در سراسر کشور خیلی مهم است، بحث امنیت است." او اعتراف نمود که هر هفته ٢٠ هزار کانال تلگرامی را فیلتر می کنند.

محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه نیز روز چهار شنبه گذشته در یک گردهمایی به بهانه پیشگیری از آسیبهای اجتماعی و جرائم انتخاباتی اعتراف نمود که مردم از ارزشهای اسلامی فاصله گرفته اند و این برای رژیم مسائل امنیتی فراوانی به بار می آورد. او کارهای انجام گرفته درفضای مجازی را سازمان یافته ارزیابی کرد و طبق معمول آنرا به سرویسهای خارجی نسبت داد. او برای اثبات این ادعای گفت "علیرغم اینکه مدیران کانالهای تلگرامی را دستگیر کردیم اما ظرف چند ساعت این کانالها دوباره بالا آمدند."

درهمین رابطه حسین نجات جانشین رئیس اطلاعات سپاه پاسداران اعلام نمود که شبکه تلگرام را آنها فیلتر کرده اند و به دلیل ضد امنیتی بودن با فعال سازی تماس صوتی تلگرام مخالف بوده و آنرا به اطلاع روحانی هم رسانده است.

اما نگرانی مقامات حاکمیت نه به خاطر عوارض و پیامد احتمالی نمایش انتخابات و نه ترس از جدال و کشمکش بین جناحهای رژیم و مسائلی از این قبیل می باشد. بلکه منشأ این نگرانی اوضاع وخامت بار اقتصادی رژیم است که روز به روز بحرانی تر می شود. غرولند خامنه ای بر سر روحانی در رابطه با عدم پیشبرد "اقتصاد مقاومتی" وتذکر به او به خاطر ارائه آمارهای دروغ در رابطه با وضعیت رشد اقتصادی و کاهش تورم، به این خاطر است. او می داند نظام اسلامییش با چه خطراتی روبروست. اظهارات سایر کاربه دستان دولت در بیان وضع آشفته اقتصادی مملکت دلیل واقعی وحشتی است که سراپای رژیم را فراگرفته است. اینکه تمام دستگاههای امنیتی سیستم تماس صوتی تلگرام را برای نظام خطر امنیتی می دانند و به فیلترینگ شبکه های اجتماعی متوسل می شوند، بی مورد نیست. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری دلیل اصلی این نگرانی را برملا می نماید. او می گوید " دولت توان مالی رفع مشکلات کشور را ندارد ومشکلات نطام بانکی را نمی توان درجلسات علنی گفت زیرا اتفاقات پس از آن از کنترل خارج خواهد شد." آنها می دانند که افزایش سالانه بیش از یک میلیون جوان بر شمار بیکاران کشور درحالیکه بودجه ای برای تأمین اشتغال زایی درکار نیست، مشکلی نیست که به سادگی قابل حل باشد و فرمایشات رهبر برای اشتغال زایی از طریق " اقتصاد مقاومتی بومی برآمده از فرهنگ اسلامی و انقلابی" پوچ و بی معنا است. فساد و دزدی و اختلاس های نجومی در این " اقتصاد بومی با فرهنگ اسلامی" نهادینه شده است.

شبکه های اجتماعی از آن جهت خطر امنیتی به حساب می آیند که ابزاری هستند برای برملاسازی و انتشار سریع واقعیات جامعه و عملکرد حاکمیت. وگرنه دشمن اصلی نظام و خطر جدی برایش همانا خیزش کارگران و توده های مردم بیکار و گرسنه و عاصی هستند که از قِبَل حاکمیت این رژیم ضد انسانی زندگی شان تباه شده است و به خاک سیاه نشانده شده اند.

اما تلاش کاربدستان رژیم جهل و خرافه اسلامی برای جلوگیری از انتشار اخبار و اطلاعات در شرایطی که دنیا براثر پیشرفت علم و انقلاب انفورماتیک به دهگده کوچکی تبدیل شده و هرگونه اطلاعاتی در اسرع وقت به اقصی نقاط جهان می رسد، بیهوده است. در شرایط خفقان و دیکتاتوری جمهوری اسلامی شبکه های اجتماعی به سرعت گسترش می یابند و نقش مهمی در اطلاع رسانی و برقراری ارتباط بین کاربران ایفا می کند. به همین دلیل است که مورد استقبال و استفاده وسیع مردم قرار می گیرند. شبکه ای مانند تلگرام را چهل میلیون نفر بکار می گیرند. کارگران جوان و تحصیل کرده در ایران که رژیم اسلامی آنها را از برخوردادی از یک زندگی شایسته انسان محروم کرده است، حاضرند به کار ساختمانی و کولبه ری بپردازند تا معیشت شان را روبراه نمایند، دشمن اصلی این رژیم هستند. آنها تا کنون هم با ابتکارات علمی خود، رژیم را در پیشبر د اهدافش و سیاست فیلترینگ و سانسو ناکام گذاشته اند. کما اینکه محسنی اژه ای اعتراف می کند که با وجود دستگیری مدیران این شبکه ظرف چند ساعت دوباره بالا می آیند.

بدون شک شبکه های اجتماعی ابزارهای کارا و مفیدی هستند برای فعالین جنبش کارگری و دیگر جنبشهای اجتماعی درجهت اطلاع رسانی وایجاد ارتباط و هماهنگی در پیشبرد مبارزات روزانه و جاری شان.

آخرین سخن روز