ارسال

روز جهانی کارگر در سرتاسر جهان گرامی داشته شد


2017-05-02 | ۱۳۹۶-۰۲-۱۲

روز دوشنبه 11 اردیبهشت ماه مصادف با اول ماه مه، کشورهای مختلف جهان از آمریکا گرفته تا افغانستان، صحنه تجمعات و تظاهرات باشکوه و وسیع کارگری بود. مضمون این مراسم ها اعتراض به وضع موجود بود. اخبار مربوط به برگزاری مراسم و آکسیون های با شکوه روز جهانی کارگر در کشورهای مختلف جهان نشان می دهد که طبقه کارگر و بشریت آزادیخواه  تسلیم سرنوشتی که طبقه سرمایه دار و دولت های حامی آن برای طبقه کارگر رقم زده اند نشده است. مراسم و راهپیمائی های این روز نماد این مقاومت و ایستادگی طبقاتی در سطح جهانی بود.
در ایران جمهوری اسلامی پس از سالها مقاومت در برابر به رسمیت شناختن روز جهانی کارگر، وقتی سرانجام ناچار از پذیرفتن رسمی آن شد و تنها به تشکلهای کارگری وابسته به دولت اجازه برگزاری مراسم آنهم در سطح محدودی را داد. اما علیرغم همه این تلاشها، امسال نیز مانند سالهای گذشته، در چندین نقطه مراسم و اعتراضات مستقل به مناسبت روز جهانی کارگر، برگزار گردید. در تهران بخشی از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه روز جهانی خود را در ترمینال آزادی جشن گرفتند. همچنین جمع کثیری از کارگران و فعالین کارگری تجمع خود را مقابل مجلس رژیم برگزار کردند. نیروهای انتظامی رژیم با هدف ممانعت از برگزاری این تجمع در مقابل مجلس مستقر شده و با تجمع کنندگان درگیر شدند. کارگران و فعالین کارگری ضمن راهپیمایی به طرف ورودی مترو بهارستان و سر دادن شعار و حمل پلاکاردهایی در رابطه با افزایش دستمزدها، لغو قراردادهای موقت، آزادی کارگران و فعالین زندان، آزادی ایجاد تشکل های مستقل کارگری، روز جهانی کارگر را برگزار کردند. گزارشهای تاکنونی حاکی است که در شهرهای سنندج، مریوان، بانه، سقز، فعالیتهای گسترده ای در رابطه با روز جهانی کارگر صورت گرفته است. در شهر سلیمانیه در کردستان عراق به مناسبت روز جهانی کارگر راهپیمائی صورت گرفت.
اول ماه مه در بسیاری از کشورهای جهان از سوی اتحادیه های کارگری، احزاب چپ گرامی داشته شد به مناسبت روز‌ جهانی کارگر، دهها هزار نفر در اعتراض به سیاست های دونالد ترامپ و وضعیت نامناسب کارگران در آمریکا در شهرهای شیکاگو و لس‌آنجلس دست به تظاهرات زدند. در همین حال معلمان شیکاگو نیز همصدا با کارگران در اعتراض به کاهش حقوق‌ در مدارس عمومی در این اعتراض‌ها شرکت کردند. در لس‌آنجلس نیز تظاهرات گسترده ای در حمایت از مهاجران، حقوق کارگران، زنان و اتحادیه های کارگری برگزار شد. این نخستین روز جهانی کارگر پس از آغاز دولت دونالد ترامپ است که با اعتراض‌های فراوان به سیاست‌های وی همراه شد. در فرانسه راهپیمایی بزرگی در اعتراض به اصلاح قانون کار و حمایت از دستاوردهای مبارزاتی کارگران، از سوی کارگران و اتحادیه های کارگری در پاریس و شهرهای مختلف این کشور برگزار شد. در یونان روز جهانی کارگر با تظاهرات و اعتصاب عمومی ۲۴ ساعته علیه سیاست های ریاضتی همراه بود. دهها هزار نفر در آتن و شهرهای مختلف یونان تظاهرات وسیع علیه سیاست های ریاضتی دولت برگزار کردند. در افغانستان صدها نفر از کارگران و جوانان بیکار در راهپیمایی به مناسبت روز جهانی کارگر در کابل علیه حکومت اعتراض کرده و خواستار ایجاد اشتغال شدند. مردم شهرهای مختلف ترکیه، تظاهرات گسترده‌ای را به مناسبت روز جهانی کارگر برگزار کردند.
این تظاهرات ها به ویژه در استانبول با دخالت و حمله نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. معترضان که قصد داشتند در میدان تقسیم استانبول تجمع کنند، با حمله نیروهای پلیس روبرو شدند. نیروهای پلیس برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان به شلیک گاز اشک‌آور متوسل شدند که در پی آن، شماری معترض زخمی شدند.
در کشورهای چین و کوبا مراسم های رسمی با شرکت صدهها هزار نفر از کارگران برگزار شد. در کاراکاس پایتخت ونزوئلا و بسیاری از شهرهای این کشور مخالفان دولت در روز جهانی کارگر به خیابان امدند و به وضعیت وخیم اقتصادی اعتراض کردند.
روز اول ماه مه در سائو پاولو در برزیل، با شرکت دهها هزار نفر به صورت یک نمایش باشکوه از قدرت طبقه کارگر در این کشور درآمد. مراسم مشابهی در نقاط دیگر برزیل نیز برگزار گردید. این درحالی بود که سه روز پیش از آن و در آستانه روز جهانی کارگر بیش از چهل میلیون نفر در سرتاسر برزیل دست به یک اعتصاب عمومی زده بودند.
در کراچی پاکستان تظاهرات باشکوهی با شرکت دهها هزار کارگر به مناسبت این روز جهانی صورت گرفت. در کلمبو پایتخت سریلانکا، تجمع دهها هزار نفری به مناسبت روز جهانی کارگر برگزار شد که به یک جشن بزرگ کم نظیر تبدیل گردید.
در بسیاری کشورهای قاره آفریقا نیز مراسم روز جهانی کارگر برگزار گردید. کشور ساحل عاج شاهد راهپیمائی باشکوه اعتراضی بود که زنان کارگر در آن نقش برجسته ای داشتند .
در همین حال تظاهرات و تجمعات مشابهی با حضور دهها هزار نفر به مناسبت اول ماه در شهرهای مختلف انگلیس، سوئد، دانمارک، فنلاند، آلمان، نروژ، استرالیا، روسیه، فیلیپین، اندونزی، ژاپن، تایوان، اسپانیا، ایتالیا، لبنان و دیگر نقاط مختلف جهان برگزار شد. در گیخون اسپانیا تظاهرات کارگران با دخالت پلیس به خشونت گرائید. در کشور اوکراین مارش باشکوه کارگران در مخالفت با دولت راستگرای حاکم در این کشور، به یک قدرت نمائی طبقه کارگر تبدیل شد.
ابعاد جهانی برگزاری روز جهانی کارگر و شعارهای پر شوری که در اجتماعات باشکوه این روز سرداده شد، نوید بخش دنیای دیگری است که به همت مبارزه، آگاهی و تشکل کارگران سرانجام بنا خواهد شد.

آخرین سخن روز