ارسال

بگذار خاطره اعتصاب عمومی 23 اردیبهشت 1389 را با بایکوت انتخابات فرمایشی، زنده نگهداریم


2017-05-13 | ۱۳۹۶-۰۲-۲۳

امروز شنبه 23 اردیبهشت سالروز اعتصاب عمومی شکوهمند مردم کردستان است. 7 سال قبل در چنین روزی یکی دیگر از صفحات درخشان تاریخ مبارزات حق طلبانه و انقلابی مردم کردستان ورق خورد. مردم سراسر کردستان از شمال تا جنوب به فراخوان تعطیل عمومی پاسخ مثبت دادند و در یک اقدام هماهنگ و قاطعانه، سرتاسر کردستان در اعتراض به اعدام جنایتکارانه 5 مبارز سیاسی دربند "فرزاد کمانگر، شیرین علم هولی، علی حیدریان، فرهاد وکیلی و مهدی اسلامیان"، یکپارچه به تعطیل کشیده شد. فراخوان کومه له برای اعتصاب عمومی در این روز، با پشتیبانی و همراهی احزاب و نیروهای سیاسی در کردستان و با استقبال وسیع نیروهای چپ و کمونیست در ایران روبرو شد.

کارگران کارگاهها و مراکز خدماتی و تولیدی اعتصاب کردند، کسبه مغازه هایشان را بستند، کارمندان ادارات دولتی و خصوصی از رفتن به محل کار خودداری ورزیدند، دانش آموزان و دانشجویان، آموزگاران و استادان، کلاس های درس را تعطیل کردند. بدین ترتیب یک همبستگی عمومی در اعتراض به جنایت کشتار زندانیان سیاسی دربند شکل گرفت. تاثیرات سیاسی و اجتماعی این حرکت اعتراضی یکپارچه از این روز فراتر رفت. روحیه عمومی مردم را بالا برد و اجازه نداد که نقشه جمهوری اسلامی برای مرعوب کردن و مایوس نمودن مردم کردستان عملی شود.

تصمیم به اعدام "فرزاد کمانگر" و چهار تن مبارز سیاسی دربند، در بالاترین رده های حکومت و به دستور  شخص خامنه ای صورت گرفته بود.

اما اعتصاب عمومی 23 اردیبهشت سال 1389 تمام محاسبات رژیم جنایت پیشه را درهم ریخت. کشتار 5 جوان زندانی سياسی نه تنها نتوانست مردم کردستان را مرعوب سازد، بلکه آتش خشم آنان را شعله ور تر ساخت. مردم کردستان می دانستند که اگر راهی برای نجات جان دیگر عزیزان دربندشان وجود داشته باشد، از همین مسیر می گذرد.

اعتصاب عمومی 23 اردیبهشت پاسخ دندان شکنی بود که مردم کردستان به رژیم جمهوری اسلامی دادند. این حرکت گسترده، قاطعانه و به موقع به رژیم نشان داد در اینکه عکس العمل مردم را دستکم گرفته است، دچار چه اشتباه محاسبه شده است. مردم کردستان نشان دادند که تعرض به جان فرزندان اسیر این مردم چه بهای سنگینی برای جمهوری اسلامی به دنبال خواهد داشت.  با این حرکت، رژیم دریافت که دیگر نمی تواند زندانیان سیاسی را یکی یکی و دسته دسته اعدام کند تا از این طریق مردم را در بیرون زندان مرعوب و گریبان خود را از عواقب آن رها سازد. مردم آزادیخواه و مبارز در کردستان و در سراسر ایران جوانان دربند خود را در دام این رژیم تنها رها نخواهند ساخت.

اعتصاب یکپارچه، سازمانیافته و شجاعانه‌ مردم کردستان نشان داد که آن دوران سپری شده است که به فرمان خمینی 5000 زندانی سیاسی را ظرف دو ماه در سال 67 سلاخی کردند و مردم آسیب دیده از جنگ و ضربات جنایتکارانه‌ رژیم عراق امکان عکس العمل اعتراض آمیز و گسترده نداشتند. اعتصاب عمومی در کردستان، گسترش آن به بعضی از شهرهای همجوار و همدردی وسیع مردم سایر نقاط ایران با آن نشان داد که جمهوری بحران زده اسلامی نمی تواند بدون تحمل عواقب سخت آن، به جان فرزندان دربند مردم تعرض کند. خروش مردم کردستان از طریق این اعتصاب یکپارچه و قاطعانه به گوش مردم ایران و جهان رسید. این حرکت به دشمن نشان داد که در چه دریایی از نفرت و بیزاری مردم غوطه ور است. 

این تجربه نشان داد که اعتصاب عمومی شکلی از اعتراض است که در آن شعارها و سیاست ها از طریق یک اقدام همگانی و توده گیر به نیرویی مادی تبدیل می شوند، راهی است برای اینکه رژیم را به نبردی فرسایشی بکشاند و نیروها و توان سرکوبش را زمینگیر سازد و ملزومات برداشتن گام های بعدی را فراهم سازد. مردم کردستان با بکار گرفتن تاکتیک اعتصاب عمومی امکان تحرک را از نیروهای سرکوبگر دشمن سلب و راه خنثی و بی اثر نمودن کارآیی سرکوبگرانه این نیروها را به مردم آزادیخواه ایران نیز نشان دادند. این تجربه و نظیر آن در 16 مرداد سال 1384، در کنار رویدداهای تاریخی مهمی در جنبش مردم کردستان از جمله کوچ تاریخی مردم مریوان در سال 1358 و اعتصاب یک ماهه مردم سنندج برای اخراج پاسداران از شهر در همان سال، قرار می گیرند. اگر این تجربیات راهنمای مردم کردستان در رویدداهای و تحولات آتی خواهند بود ، برای کومه له نیز میدان آزمون و سنگ محکی هستند تا نقطه قوت خود را که برخورداری یک جریان رادیکال و سوسیالیست از پایگاه اجتماعی است، بشناسد و کمبودها و نقاط ضعف خود را هم در این زمینه برطرف نماید. بدون شک روزها و رویدادهای خطیری در پیش است و کومه له مسئولیتهای خود را در قبال عبور دادن جامعه کردستان از گذرگاهها و نقطه عطف های تاریخی بسوی افق روشن آزادی، می شناسد و با پشت بستن به همین موقعیت به مسئولیتها عمل خواهد کرد. سیاستهای کومه له در چنین آزمونهای بزرگ اجتماعی است که محک خواهند خورد.

امروز و در حالیکه کمتر از یک هفته به اجرای نمایش انتخاباتی در ایران باقی مانده است، کومه له تمام تلاش خود را بر تامین امر یکپارچگی مردم کردستان در برابر رژیم اسلامی متمرکز کرده است. کومه له از مردم کردستان می خواهد با نرفتن به پای صندوقهای رای، حماسه های پرشور گذشته را در نشان دادن یکپارچگی و اراده واحد تکرار کنند. روز جمعه آینده نه روز مهر تائید نهادن بر فقر و بیکاری و عقب ماندگی اقتصادی، بر تحقیر زنان، بر تبعیض و پایمال کردن حقوق اولیه مردم کردستان، آسیبهای آزار دهنده اجتماعی که رژیم مسبب آن است، بلکه روزی است که در آن مردم کردستان با شرکت نکردن در انتخابات فرمایشی ، با خلوت کردن میادین، خیابانها و کوچه ها و یا سپری کردن اوقات فراغت خود در دامن طبیعت زیبای بهاری، نه بزرگی به رژیم جمهوری اسلامی خواهند گفت.

در سالروز روز پرشکوه تاریخی 23 اردیبهشت، یاد فرزاد کمانگر و یارانش را که دلیرانه در مقابل دشمن مقاومت کردند و جان خود را بر سر این پایداری نهادند، گرامی می داریم و به مردم قدرشناس کردستان که این چنین باشکوه یاد عزیزان جانباخته خود را گرامی داشتند، درود می فرستیم.

آخرین سخن روز