ارسال

مردم یمن زیر چرخهای جنگ دو ارتجاع اسلامی


2017-05-06 | ۱۳۹۶-۰۲-۱۶

جنگ داخلی دریمن وارد سومین سال خود شده است. اگر چه این جنگ ویرانگر ریشه در تضادها و کشمکش های قدیمی درون جامعه یمن دارد، و یکی از نتایج شکست قیام مردم این کشور بر علیه دیکتاتوری علی عبدالله صلح رئیس جمهور مادام العمر قبلی است، اما امروز این جمهوری اسلامی شیعه ایران از یک سو و حکومت اسلامی سنی عربستان سعودی از سوی دیگر، هستند که به آتش بیاران رویاروئی های قومی و مذهبی در این کشور تبدیل شده اند.

این جنگ ویرانگر علاوه بر اینکه تا کنون موجب کشتار بیش از ده هزار نفر از مردم و زحمی شدن بیش از٤٣ هزار نفر و آواره شدن بیش از سه میلیون نفر از مردم یمن شده است، بازماندگان مردم یمن را با خطر قحطی و گرسنگی و بیماری مواجه ساخته است. این درحالی است که موقعیت جغرافیایی و استراتژیک یمن که در همسایه جنوبی عربستان قرار گرفته است، اهمیت اقتصادی وسیاسی فراوانی به این کشور داده است. یمن حاصلخیز ترین منطقه شبه جزیره عربستان است که علاوه بر برخورداری از منابع سرشارطبیعی برخلیج عدن و تنگه باب المندب نیز مسلط است، که دو سوم حمل و نقل دریایی جهان از آنجا عبور می نماید.

دور اخیر جنگهای یمن در سال ١٣٩٣ با تصرف صنعا پایتخت یمن از سوی جریان اسلامی شیعه حوثی آغاز شد. حوثی ها از جانب جمهوری اسلامی حمایت می شدند. دولت عربستان سعودی که خطر بر قراری یک حکومت شیعه را در پشت گوش خود احساس کرده بود، مستقیما به پشتیبانی از گروههای مورد حمایت خود وارد عمل شد. در فروردین سال ۱۳۹۴ ائتلافی متشکل از ده دولت، اکثرأ از دولتهای خلیج تحت رهبری عربستان سعودی تشکیل گردید و با حمایت از عَبد رَبُه منصورهادی رئیس جمهور فراری یمن وارد جنگ تمام عیار با حوثی ها شد. این ائتلاف کار خود را با ضد انسانی ترین بمبارانها بر علیه مردم یمن آغاز کرد و هر روز مسبب جنایت فاجعه بار جدیدی شد. این جنگ همچنان ادامه دارد.

اینک یمن به میدان جنگی تبدیل شده است که در آن سلاحهای مدرن و مخرب خریداری شده توسط رژیمهای اسلامی شیعه وسنی ایران و سعودی از دولتهای امپریالیستی مورد آزمایش قرار می گیرند و مردم یمن را درکام مرگ و گرسنگی فرومی برند. به گزارش سازمان عفو بین الملل، آمریکا و بریتانیا برای جنگ یمن محموله های تسلیحاتی به مبلغ چهارمیلیارد و ششصد میلیون یورو به عربستان سعودی فروخته اند. یقینأ جمهوری اسلامی نیز مبالغ هنگفتی را صرف خرید تجهیزات و سایر هزینه ها جنگی برای حوثی ها نموده است. این درحالی است که سازمان ملل کل مبلغ لازم برای تأمین کمک های بشردوستانه و نجات مردم یمن از گرسنگی را دو میلیارد و یک صد میلیون دولار برآورد کرده است.

مؤسسه امداد رسانی "آکسفام" هفته گذشته گزارشی با عنوان "یمن با قحطیی روبروست که انسانها آنرا ایجاد کرده اند"، منتشرکرد. "آکسفام" در این گزارش با اشاره به ادامه جنگ نسبت به بروز قحطی در یمن هشدار داد. این سازمان درحال حاضر بحران یمن را "بزرگ‌ترین بحران انسانی در سراسر جهان"، توصیف کرد. این سازمان از جامعه جهانی خواست جلو ارسال اسلحه به یمن را بگیرند. در این گزارش اشاره شده که براثر این جنگها اینک دو سوم جمعیت یمن یعنی حدود ١٩ میلیون نفر به مواد غذایی محتاج هستند. "گوترش" دبیر کل سازمان ملل نیز این هشدار را جدی گرفت و هفته گدشته در کنفرانس دولتهای اهدا کننده کمک مالی به یمن در ژنو اعلام نمود که "جامعه بین الملل شاهد معلول شدن و مرگ ناشی از گرسنگی یک نسل کامل از مردم یمن است."

روشن است که جنگ یمن ربطی به منافع و مصالح مردم محروم یمنی ندارد. در این میان این مردم استثمار شده و محروم یمن هستند که یا قربانی جنگ می شوند یا زندگیشان به فلاکت کشانده می شود. این رژیمهای جنایتکار عربستان سعودی و ایران هستند که مدام به تفرقه مذهبی در این کشور دامن میزنند و مردمی را که تا دیروز در جریان قیام های موسوم به بهار عربی، دوش به دوش هم بر علیه دیکتاتوری، برای آزادی و تامین زندگی بهتر مبارزه میکردند، به جان هم انداخته اند. این قدرتهای بزرگ سرمایه داری هستند که تسلیحات کشتار انسانها را در مقابل دلارهای نفتی در اختیارشان قرار می دهند.

جمهوری اسلامی ، با صرف میلیادها دلار از ثروت و سامان مردم ایران بر ادامه دخالتگریهایش درکانونهای بحرانی منطقه اصرار می ورزد. این سیاست از ابتدای تشکیل رژیم اسلامی درایران یکی از ارکان تداوم حاکمیت این رژیم بوده است و مردم یمن یکی از قربانیان این سیاست رژیم اسلامی در ایران هستند. از جانب دیگر محمد بن سلمان جانشین ولیعهد و وزیردفاع سعودی نیز که گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در جنوب کشورش را خطری برای امنیت دولتش از طریق تحریک گروههای شیعه منطقه می داند، برطبل ادامه جنگ دریمن می کوبد. البته این موضع عربستان با اتکا به اعلام حمایتهای اخیر آمریکا از عربستان عنوان می شود. جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا در سفر دو هفته پیش خود برای دلجویی عربستان ضمن تأکید بر پیوند استراتژیک آمریکا با عربستان و حمایت از این دولت درمقابل ایران گفت " همه شرارتها در منطقه زیر سر ایران است و آمریکا مانع گسترش نفوذ ایران درمنطقه خواهد شد."

متأسفانه در غیاب وجود جنبشهای اجتماعی متشکل با رهبری و استراتژی رادیکال و انقلابی، و در شرایط فقر و گرسنگی و بیکاری بخش زیادی از نیرو و توان توده های مردم در خدمت اهداف ضد بشری حکومتهای سرمایه داری و اجرای برنامه هایشان قرار می گیرد. در چنین شرایطی است که در یمن هزینه تسویه حساب رژیمهای ارتجاعی و ضد بشری جمهوری اسلامی و عربستان در خدمت تداوم حاکمیت و اهداف توسعه طلبانه شان را مردم ستمدیده و فقر زده با جان و هستی خود باید بپردازند و زیر چرخهای جنگ دو ارتجاع اسلامی زندگی نسلی از آنها به فلاکت کشیده می شود.

آخرین سخن روز