ارسال

تنگناهای رژیم اسلامی و تشدید نزاع جناح های حکومتی


2017-07-01 | ۱۳۹۶-۰۴-۱۰

رژیم جمهوری اسلامی با مهندسی کردن پیچیده روند برگزاری انتخابات و بعد از آن هم با سر هم بندی کردن و ارائه آمارهای سر تا پا دروغین از میزان شرکت کنندگان در این نمایش انتخاباتی، معضل انتخابات را از سر گذراند. اما با گذشت بیش از یک ماه از مضحکه انتخاباتی هیچ نشانی از فروکش کردن نزاع جناح های حکومتی دیده نمی شود. از ظاهر امر پیداست که آرایش سیاسی بعد از انتخابات نتوانسته جدال و کشمکش جناح های حکومتی را کاهش دهد.

روزنامه های وابسته و نزدیک به اصلاح طلبان و اعتدال گرایان حکومتی یکصدا از اهانت های پی در پی به " رئیس جمهور منتخب" و پخش آن از "صدا و سیما" شکوه می کنند. از نگاه این روزنامه ها "بازندگان انتخابات همچنان بر طبل خشم خود می‌کوبند تا در نهایت، هم رئیس‌جمهور و هم هواداران را وادار به واکنش کنند؛ تا بتوانند زمین بازی خود را گسترش دهند و افراد بیشتری را درگیر این «بازی» کنند."در مقابل، سرمقاله نویس روزنامه "جوان" وابسته به سپاه پاسداران سخنان هفته گذشته حسن روحانی را که گفته بود"ابلاغ سياست‌های اقتصادی اصل ۴۴برای واگذاری اقتصاد به مردم بود؛ اما بخشی از اقتصاد را كه دست دولت بی‌تفنگ بود، به يك دولت با تفنگ تحويل دادند" را در زمره ناجوانمردانه‌ترين تعابيری دانست كه نسبت به سپاه پاسداران در طول خدمات اين نهاد مطرح شده است."

در هفته های اخیر، حملات بی وقفه علی خامنه ای به شخص حسن روحانی، تهدید وی به گرفتار شدن به سرنوشت بنی صدر، و انتقادات شدید به عملکرد اقتصادی و فرهنگی دولت وی و به دنبال آن رفتارهای تحقیرآمیز فرماندهان سپاه نسبت به رئیس جمهور رژیم بیانگر آن است که کشمکش ها وارد فاز جدیدی شده اند. در روزهای اخیر تعارض و تنش های بین ولی فقیه و سپاه با رئیس جمهور در میان طرفداران آنان با حدت بیشتری انعکاس پیدا کرده است. برای نمونه روز جمعه دوم تیر ماه، در راهپیمایی روز قدس در تهران، گروهی از طرفدارن خامنه ای و سپاه به هنگام حضور روحانی شعارهایی تندی علیه وی سر دادند. طرفدارن ولی فقیه به هنگام دیدن حسن روحانی شعارهای "مرگ بر منافق"، "مرگ بر دروغگو"، "مرگ بر آخوند آمریکایی" و "روحانی- بنی صدر، پیوندتان مبارک" سر داده‌اند.

همچنین هفته گذشته هنگامی که حسن روحانی و وزیر اطلاعات دولت وی کوشیدند که از نقش روحانی در جایگاه رئیس شورای عالی امنیت ملی در صدور دستور پرتاب موشک‌ها به مواضع داعش در خاک سوریه سخن بگویند، فرماندهان سپاه بلافاصله با صدور بیانیه و با اظهارنظرهای جداگانه، نه تنها هرگونه نقش روحانی در ماجرای پرتاب موشک ها را به کلی تکذیب کردند، بلکه او را به دروغگویی و تلاش برای سوء استفاده از آن متهم ساختند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه در سخنرانی نماز جمعه تهران گفته است: "امروز تخریب علیه سپاه، بسیج، افراد موثر و دستگاه قضایی شدت گرفته است. به تجربه گذشته که نگاه می‌کنم، فکر می کنم یک فتنه جدید در پیش است.‌ یک اقدام جدید در پیش است."

تشدید این جدال ها در هفته ها و روزهای اخیر شک و تردیدی باقی نمی گذارد، که سپاه پاسداران برای مواجهه با بحران های همه جانبه ای که رژیم بدان گرفتار است، برای قبضه کردن کامل قدرت خیز برداشته است. سپاه پاسداران به کمک خامنه ای در تلاش هستند تا جایی که لازم می دانند نهاد ریاست جمهوری را به نهادی فرمایشی و بی اختیار تبدیل کنند. با توجه به تنگناهای چند جانبه ی رژیم اسلامی که هیچ کدام از جناح های حکومتی راهی برای برون رفت از آنها ندارند این تنش ها باز هم شدت بیشتری بخود خواهند گرفت.

در شرایط کنونی بر خلاف ادعاهای دولت، اقتصاد ایران با رکود شدید روبرو است. یعنی کالاهایی که تولید می شوند و خدماتی که عرضه می‌ گردند خریدار ندارد. وقتی حداقل دستمزد تعیین شده چهار مرتبه پایین تر از خط فقر است، در شرایطی که رئيس مركز پژوهش‌های مجلس رژیم آمار بیکاران ایران را ۷ ميليون نفر اعلام کرده است، در حالی که هم اکنون حدود ۵۰ در صد مردم ایران زیر خط فقر بسر می برند، در چنین شرایطی نمی توان از قدرت خرید و افزایش تقاضا در بازار سخن گفت و در نتیجه رکود همچنان بر اقتصاد ایران سایه خواهد افکند.

از طرف دیگر سرمایه داری ایران با بحران انباشت سرمایه و بازتولید گسترده روبرو است. یعنی بخشی از سودها و سرمایه هایی که باید برای افزایش سرمایه‌گذاری‌های آتی اختصاص یابند راه خروج از ایران را در پیش می گیرند. بنا به گزارش مراکز پژوهشی سالانه بیش از ۹ میلیارد دلار فرار سرمایه از اقتصاد ایران وجود دارد. تحت این شرایط بعد از برجام، بیش از بیست هزار بنگاه تولیدی و صنعتی تعطیل شده اند.

بسیاری از بانک های ایران در معرض ورشکستگی قرار دارند. در هفته های اخیر، انتشارخبر ورشکستگی موسسات بانکی و اعتباری، موقعیت شکننده اقتصاد ایران را آشکارا نشان می دهد. با انتشار خبر ورشکستگی موسسات مالی در رسانه ای ایران سپرده گذاران این موسسات برای دریافت سپرده های خود در برابر شعبات این موسسات اقدام به تجمعات اعتراضی می کنند.

از سوی دیگر بحران زیست‌ محیطی و بحران کمبود آب و خشکسالی ابعاد نگران کننده ای پیدا کرده است.آلودگی هوا ناشی از سوخت‌های  فسیلی و نیز پدیده‌هایی مانند ریزگردها وضعیت بحرانی بخود گرفته است.فساد مالی و اداری نهادینه شده در ارگانهای مختلف ساختار نظام حاکم را از اعتبار ساقط کرده است. بحران در روابط بین المللی و مناسبات با حکومت های منطقه، تشدید فشارهای دولت آمریکا و متحدین منطقه ای آن برای کنترل مداخله گری و بلندپروازی های آن از جمله معضلاتی هستند که رژیم جمهوری اسلامی را در چنگال خود می فشارند. هیچکدام از جناح های حکومتی پاسخی برای کنترل این بحران ها ندارند. همه شواهد حاکی از آنست که جناح اصول گرا برنامه منسجم و درازمدتی برای مقابله با این بحران ها ندارد و صرفاً با رساندن امروز به فردا می‌خواهد اقتصاد و جامعه را اداره کند. جناح روحانی و اردوی اصلاح طلبان حکومتی هم برای غلبه بر این بحران ها همچنان بر برنامه های نئولیبرالی تأکید می کنند و دخالتگری های سپاه پاسداران در اقتصاد و سیاست را مهمترین مانع سر راه پیشبرد برنامه هایشان می دانند.

در این شرایط و در این گره گاه مبارزه طبقاتی برای برون رفت از وضعیت موجود راهی جز به میدان آمدن کارگران و توده های معترض و اعمال اراده آنها وجود ندارد. اما کارگران و توده های محروم تنها در جریان مبارزه ی روزمره و پیوسته برای تحقق خواسته هایشان وعلیه نظم موجود و با به هم پیوستن این مبارزات و متشکل شدن می توانند اراده خود را اعمال کنند.

آخرین سخن روز