ارسال

انقراض دولت اسلامی داعش پایان مصیبتهای مردم سوریه نیست


2017-07-03 | ۱۳۹۶-۰۴-۱۲

با نزدیک شدن انقراض دولت اسلامی داعش در سوریه، مردم این کشور همچنان در نگرانی از تداوم جنگ و ناامنی به سر می برند. درهفته های اخیر تهدیدات و تحرکات و تشنجات نظامی و دیپلماتیک در منطقه از جانب طرفهای اصلی و فرعی درگیر در جنگ، افزایش یافته است. همه آنها از روسیه و آمریکا گرفته تا ترکیه و دولتهای عربی و اسرائیل و جمهوری اسلامی در فکر تحکیم موقعیت و گسترش نفوذ خود پس از پایان جنگ با داعش و آرایش جنگی دیگری می باشند. اکنون دیگر کسی از گفتگوهای صلح میان سوریه و گروههای اپوزیسیون در ژنو و آستانه نیز صحبتی به میان نمی آورد و هیچ نشانه ای از هیچ یک از طرفهای جنگ در سوریه برای پایان جنگ و کاهش تنش دیده نمی شود.

دولت آمریکا پس از آمدن ترامپ سیاست نظامی جدیدی در رابطه با منطقه خاورمیانه درپیش گرفته است، با تعرضات نظامی اخیر آمریکا و اسرائیل خطر گسترش و تداوم جنگ و خونریزی در سوریه افزایش یافته است. آمریکا چند روز پیش یک هواپیمای جنگی سوریه و یک پهباد جمهوری اسلامی را سرنگون ساخت. در مقابل آن روسیه با تقویت مواضع نظامیش درسوریه هشدار داد که این حملات بی پیامد نخواهد بو و از این به بعد هرشیئ پرنده ای را درآسمان مناطق تحت کنترل خود مورد حمله قرارمی دهد. روز شنبه دهم تیرماه نیز ارتش اسرائیل به بهانه افتادن دو خمپاره در بلندیهای جولان باردیگر به بمباران مواضع نیروهای ارتش سوریه درآن منطقه پرداخت. نتانیاهو هفته گذشته اعلام نمود "ما هیچ‌گونه خمپاره، موشک یا آتشی را تحمل نخواهیم کرد و با شدت به آن پاسخ خواهیم داد." قبل از آن نیز حسن نصراله رهبر حزب اله لبنان به تبعیت از خامنه ای که مبارزه با اسرائیل را واجب شرعی همه مسلمانان شمرده بود، تهدید نموده بودکه هر نقطه اسرائیل در تیر رس موشکهای حزب اله است و می تواند صدها هزار جنگجوی جهان عرب و اسلام را برای جنگ با اسرائیل در سوریه و لبنان به میدان آورد. اینها همه بخشی ازنشانه های افزایش تنش و درگیری در منطقه می باشد.

در عرصه دیپلماسی نیز همین نواها به گوش می رسد. اسرائیل رویدادهای روزهای اخیر را "تحولی ژِئو استراتژیک" می خواند. درمقابل تحرکات اخیر جمهوری اسلامی و حزب اله، منابع خبری اسرائیل از دیدار سازمان اطلاعات جاسوسی اسرائیل " موساد" با یک هیأت امنیتی آمریکایی خبر داد. درآن ملاقات اسرائیل ازخطر آنچه "گسترش نفوذ جمهوری اسلامی" می نامد، صحبت به میان آورده و از آمریکا خواسته اند برعلیه جمهوری اسلامی و حزب اله در سوریه وارد عمل شود. در اقدامی دیگرروز جمعه سی ام ژوئن گروه حقیقت یاب "سازمان منع سلاحهای شیمیایی"طی گزارشی اعلام نمود " بنا به تحقیقات به عمل آمده توسط این گروه، دولت سوریه در بمباران ماه آپریل در خان شیخون دراستان اِدلب از گاز سارین برعلیه مردم استفاده کرده که موجب مرگ دهها تن شد. به دنبال آن مقامات دولتهای غربی نیزخواهان تنبیه و مجازات رژیم اسد شدند. ازجمله وزیرخارجه انگلیس اعلام نمود که "تردیدی ندارد رژیم سوریه اقدام به حمله شیمیایی کرده و باید مسئولان این رژیم مجازات گردند. درهمین رابطه نیکی هیلی نماینده آمریکا درسازمان ملل نیز روز پنجشنبه هشتم تیرماه خواهان روشن شدن دقیق مسئولیتها در آن بمبارن شیمیایی شد و با انتقاد از شورای امنیت سازمان ملل به خاطر عدم اقدام برعلیه رژیم اسلامی، از شورای امنیت خواست جمهوری اسلامی را به خاطر پشتیبانی از تروریستها و نقض قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت، مجازات نماید.

همزمان روز پنجشنبه گوترِش دبیرکل سازمان ملل نیزگزارش خود را به این سازمان ارائه داد که درآن از اجرای تحریمهای شورای امنیت دررابطه با نقض قطعنامه ٢٢٣١ ازجانب جمهوری اسلامی سخن به میان آمده و پرتاب موشک بالستیک از جانب جمهوری اسلامی را موجب افرایش تنش دانسته است. همه این رویدادها و پیوستن مستقیم اسرائیل به دیگر بازیگران برپایی و تداوم جنگ و کشتارو یرانی در سوریه د رآستانه سقوط دولت داعش در عراق وسوریه درجریان است ونشان از بدتر شدن وضعیت بحرانی سوریه دارد.

مردم سوریه که از دیکتاتوری و خفقان رژیم فاشیست بعث به جان آمده بود ند، درسال ٢٠١١ با این امید که با مبارزه متحد خود خواهند توانست از شر دولت حاکم بر این کشور خلاص شوند، به پا خواستند. مبارزه این مردم زجر دیده با دخالت دولتهای سرمایه داری و جریانات ارتجاعی اسلامی برسر منافعشان که نه تنها ربطی به منافع و مصالح مردم ندارد بلکه دقیقأ برعلیه آن است، در جهنمی دیگر گرفتار آمدند. متأسفانه در این دوره قرعه تسویه حساب میان دولتهای امپریالیستی و حامیان منطقه ای شان به نام مردم سوریه درآمده است. اینک پس از شش سال جنگ و ویرانی و آوارگی، اکثرشهرها و روستاهای سوریه با دست به دست شدن میان طرفهای درگیربه ویرانه ای تبدیل شده اند. هر گوشه ای از خاک سوریه در کنترل دولت یا گروهی قرار دارد. درهیچ یک ازشهرهای سوریه امنیتی برای مردم وجود ندارد. همین دیروز یکشنیه بر اثر یک عملیات انتحاری در میدان التحریر دمشق تعدادی مردم بی دفاع قربانی شند. اما ازقرار معلوم در آینده نزدیک هم نه تنها علائم و اثری از کاهش تنش و اتمام جنگ مشهود نیست، بلکه پس از شکست جریانات اسلامی این بارخطر رویارویی مستقیم نظامی بلوک بندی دولتهای سرمایه داری در ابعاد گسترده تری زندگی و امنیت مردم باقی مانده درسوریه را مورد تهدید جدی تری قرار داده است.

تجربه کوبانی نشان داد که تنها راه نجات مردم ستمدیده سوریه از چنگال جنایتکاران اسلامی و غیر اسلامی جنگ و کشتار، مبارزه متحد کارگران و توده های مردم و به میدان آمدن زنان ومردان برای دفاع ازامنیت و آزادی و ارزشهای انسانی خود می باشد. قدرتهای جهانی و منطقه ای نمی خواهند این تجربه درهیج جایی تکرارشود. زیرا درچنین شرایطی یارای مقابله با آنرا نخواهند داشت.

آخرین سخن روز