ارسال

آغاز تظاهرات اعتراضی بر علیه اجلاس سران کشورهای عضو گروه ۲۰


2017-07-04 | ۱۳۹۶-۰۴-۱۳

بنا به گزارش رادیو صدای آلمان، یک هفته دیگر سران کشورهای عضو گروه ۲۰، متشکل از ۲۰ اقتصاد بزرگ دنیا عازم هامبورگ خواهند شد تا در روزهای هفتم و هشتم ماه ژوئیه در نشست سالانه این گروه در آلمان شرکت کنند. اما پیش از ‌آن که سران گروه ۲۰ راهی این شهر شوند پلیس ‌مأموریت خود را آغاز کرده است. یک سال و نیم است که نیروهای امنیتی آلمان خود را آماده تأمین امنیت این نشست می‌کنند. به گفته رئیس‌ پلیس هامبورگ، این واقعه در تاریخ این شهر بی‌سابقه است. حدود ۲۰ هزار مأمور پلیس آماده حفاظت از این نشست شده‌اند. بنا به همین گزارش، هزاران خودروی خدماتی، خودروی پلیس، ۱۷ هلی‌کوپتر، ۶۲ اسب، ۲۱۳ سگ و تعداد زیادی نرده برای مسدود کردن راه‌ها به کار گرفته خواهد شد. همچنین صدها پلیس ویژه و غواص نیز در مأموریت شرکت دارند. از هلند و اتریش هم واحدهایی ویژه وظیفه تأمین امنیت برای سران کشورها و هزاران عضو هیأت‌های اعزامی در شهرها را بر عهده خواهند گرفت. از این گذشته، مأموران باید آماده مقابله با حملات احتمالی اسلامگرایان باشند. واحدهای ضدترور نیز در این مأموریت حضور دارند.

روز یکشنبه ۲ ژوئیه در نخستین تظاهرات اعتراضی بر علیه نشست سران گروه ۲۰ در هامبورگ بیش از ده هزار نفر شرکت کردند. تظاهرکنندگان به فراخوان سندیکاها، سازمان‌های زیست‌محیطی و برخی احزاب پاسخ مثبت داده بودند، قرار است یک روز پیش از این نشست تظاهرات بزرگی از سوی نیروهای چپ رادیکال با شعار "جی‌۲۰ به جهنم خوش آمدی" برپا شود. در این رابطه حزب کمونیست ایران نیز با انتشار اطلاعیه ای پشتیبانی خود را از این تظاهرات اعلام کرده است. در این اطلاعیه آمده است:

" آنهائی که در این اجلاس گرد هم میآیند برجسته ترین نمایندگان آن سیستمی هستند که هرج و مرج حاکم بر جهان معاصر را سازمان داده اند. هر چند که آنان مدعی اند که که جهت یافتن راه حل برای بحرانهای موجود گرد هم میایند ولی واقعیت این است که آنها نمایندگان یک نظم سرمایه دارانه هستند که بوجود آورنده همه بحرانهای موجود است.

رقابت دول امپریالیستی، رقابت قدرت های منطقه ای، جنگهای نیابتی، قومی و مذهبی، عروج جریانات به غایت ارتجاعی مذهبی عناصر اصلی تشکیل دهنده این هرج ومرج عمومی هستند. این وضعیت تأثیرات هلاکت بار خود را بر زندگی میلیونها انسان بجای گذاشته و آنان را به اعماق رانده است . آنان به هر کجا که پای میگذارند بی نظمی را سازمان میدهند. ترامپ یا پوتین ، مرکل یا مکرون، اردوغان یا شاه عربستان و همه آنهائی که در اجلاس شرکت کرده اند همانهایی هستند که همه جای جهان را به میدان رقابتهای خود تبدیل کرده اند. همانهائی هستند که بحرانهای خود را بر دوش اقشار تحتانی جامعه سرازیر میکنند .

آنان هر ساله بودجه های نظامی و امنیتی خویش را افزایش میدهند آنهم در شرایطی که نزدیک به یک میلیارد از مردم جهان زیر خط فقر زندگی میکنند. سلاحهای ارسالی آنها به مناطق بحرانی جهان نتیجه اش کشته شدن صدها هزار نفر و آواره شدن میلیونها تن از مردم این مناطق میگردد. آنان باغارت منابع طبیعی کشورهای پیرامونی، تغییر نوع بهره برداری از زمین های کشاورزی در خدمت انحصارات غول پیکر جهانی، محیط زیست تمام بشریت را به سوی نابودی میکشانند. آنان مسئول اصلی فاجعه عظیم پناهندگی هستند. این موج عظیم انسانی که از زادگاه خویش جدا شده اند، قربانیان هرج و مرج حاکم بر جهان کنونی اند. این هرج و مرج همه نیروهای ارتجاعی را به میدان کشانده است. تمام راه حل های ارائه شده از جانب بازیگران این هرج و مرج خود عامل گسترش آن و بی ثباتی افزونتر میگردد.

در این میان آفریقا و خاورمیانه آشکارترین بیان این روند عمومی است. ارسال صدها هزار نفر نیروهای نظامی ناتو به افغانستان، عراق، سوریه، لیبی، سودان، سومالی و ورود روسیه به میدان این کشمکشها نه تنها کوچکترین ثباتی در این کشورها بوجود نیاورده بلکه این کشورها را به میدان خونین رقابتهای قدرتهای امپریالیستی و منطقه ای تبدیل نموده است. جنگهای نیابتی ، قومی و مذهبی تمام شیرازه های این جوامع را از هم پاشانده است.کافی بود که سران رژیم ارتجاعی– اسلامی ایران هم در این اجلاس حضور پیداکند تا همه بازیگران جنایتکار خاورمیانه در کنار هم قرار گیرند.

از درون همه این رقابتها و جنگهای نیابتی و در غیاب و ضعف یک بدیل انقلابی و سوسیالیستی یک جنبش ارتجاعی جهانی – اسلامی سر برآورده است که اگر چه در مناطق و کشورهای مختلف با اسامی متفاوتی ظاهر میشوند ولی از یک جوهر ارتجاعی واحد برخوردار بوده و یکسان عمل میکنند. اینان پاسخ یک جریان ارتجاعی به طرح نوین امپریالیستی در خاورمیانه است.

نباید گذاشت که میلیونها تن از مردم جهان قربانی رقابتهای دول امپریالیستی، قدرتهای ارتجاعی منطقه و جریانات به غایت ارتجاعی اسلامی گردند. نباید گذاشت که اجلاس جی بیست و همه آنهائی که پاسدار نظم سرمایه داری هستند، جهان را به پرتگاه نابودی بکشانند. تنها مقاومت و مبارزه میلیونی مردم این توانائی را دارد که نقطه پایانی بر بربریت سرمایه داری بگذارد. بدون تردید اعتراضات ما علیه جی بست بخشی از این مبارزه جهانی است."

آخرین سخن روز